Jonas Thyrsted er en ung østjysk sangskriver, der netop nu er på vejen med sin landsbyturné "På Østjyske Læber".

Aftenen vil bestå af sange og historiefortælling, der handler om at vokse op på landet i Østjylland og være ung mand i Aarhus, der nu længes lidt efter vidderne uden for byen - det hele krydret med glimt i øjet og jysk humor i stil med Allan Olsen og Niels Haugaard.


Jonas spiller til daglig i bandet Drabant, der spiller akustisk folkepop, der minder om Folkeklubben, Kim Larsen og Lars Lilholt. På denne solotur spiller Jonas en blanding af Drabant-sange og egne sange på akustisk guitar, banjo og andre strengeinstrumenter.

          

Dørene åbnes kl. 19:00


Pris kr. 75,00 inkl. fri kaffe og the

 

 

Skødstrup Forsamlingshus | Tlf. 8699 2505 | Grenåvej 675, 8541 Skødstrup | epost@skødstrup-forsamlingshus.dk